Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Glas / Vas 3412012



*

nr 341 2012


Vas

Argenta, H19


Utrop:

1.000 kr

Såld:

2.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 december 2004
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/12 10:08:15 1      700 kr
19/12 15:13:59 2      750 kr
20/12 08:03:11 3      950 kr
20/12 10:25:08 4      900 kr
20/12 10:37:23 4      1.000 kr
20/12 12:42:05 5      2.000 kr
20/12 13:31:07 6      1.400 kr
20/12 15:29:37 7      Vinnande bud


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran glas gustavsberg silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
  • 6612 Penselvas
    Kina. Höjd: 29 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    12 jan kl 18:07
  • 6181 Vas
    + skål med lock, modell äldre, Orientaliska. Höjd:..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    12 jan kl 20:09
  • 6532 Vas
    + skål, glas 1800-tal. Höjd: 10,5-19
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    12 jan kl 20:50




Ladda ner broschyr